5 lat Służb Ratowniczych 5 lat Służb Ratowniczych
Ostatni weekend dla członków Służb Ratowniczych był wyjątkowo pracowity. W sobotnie przedpołudnie odbyło się walne zebranie członków stowarzyszenia. Obrady połączono z... 5 lat Służb Ratowniczych

Ostatni weekend dla członków Służb Ratowniczych był wyjątkowo pracowity. W sobotnie przedpołudnie odbyło się walne zebranie członków stowarzyszenia. Obrady połączono z jubileuszem 5-lecia zarejestrowania stowarzyszenia w KRS.

Gośćmi uroczystości byli m.in. burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński, były prezes Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica Tadeusz Jamroz, przedstawiciele obecnego zarządu PCK Oleśnica Aleksander Chrzanowski i Anna Janusz, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Oleśnicy, czy też przedstawiciele stowarzyszenia Cała Oleśnica Biega.

Podczas uroczystości nie zabrakło nie tylko wspomnień, czy wzruszeń, ale również podziękowań ze strony gości i ze strony Stowarzyszenia. – Jestem pediatrą i stowarzyszenie rosło, tak jak dziecko, na moich oczach, z czego bardzo się cieszę – podsumował burmistrz M. Kołaciński, członek honorowy stowarzyszenia.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się część szkoleniowa, gdzie m.in. Katarzyna Kubera przedstawiła wszelkie sprawy związane z hiperglikemią, sposobami postępowania, badania oraz czynności ratunkowe z tym związane. Następnie członkowie SR po raz kolejny mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach z Urszulą Frączek – fizjoterapeutką, która przedstawiała, jak zwiększać możliwości działań ratowniczych podczas zabezpieczeń imprez sportowych.

Kolejnym szkoleniem było spotkanie z ratownikiem medycznym i dyspozytorem CPR Grzegorzem Madajczakiem, podczas którego ratownicy doskonalili umiejętności rozmów z dyspozytorem. Cykl szkoleniowy zakończyło wystąpienie Macieja Stępnia i szkolenie przeciwpożarowe wraz z pokazem sprzętu.

Drugiego dnia ratownicy mieli manewry podczas których bardzo intensywnie rozwijali swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w pozorowanych wypadkach drogowych w różnych sytuacjach zarówno w przypadku samochodów osobowych, ale także busów i samochodów ciężarowych. Do wszystkich zadań ratownicy podeszli bardzo sumiennie z pełną świadomością odpowiedzialności za ludzkie zdrowie i życie, mimo że przygotowane zadania nie należały do łatwych.

Zarząd Służb Ratowniczych dziękuje wszystkim uczestnikom zebrania, szkoleń i pozoracji a także zaproszonym gościom, wykładowcom i tym, którzy pomogli w pozoracji – pozorantom, osobom przygotowującym i oceniającym działania naszych ratowników.

– Wiemy, że im więcej się nauczymy tym bardziej będziemy mogli starać się wykonywać wszelkie działania tak, by jak najefektywniej ratować ludzkie zdrowie i życie” – podaje Zarząd.
Stowarzyszenie istnieje od 2009 roku a od 2012 zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nazwą Służby Ratownicze.
Służby Ratownicze działają ratowniczo, ale skupiają się także na szkoleniach z pierwszej pomocy, transporcie sanitarnym, pokazach, zabezpieczeniu imprez pod względem medycznym a także na akcjach charytatywnych

Służby Ratownicze podczas wielu akcji wspomagają działania PCK. Na pzykład wraz z MOPS i oleśnickim PCK zapewniają bezpieczeństwo dla bezdomnych w zimowej ogrzewalni w Oleśnicy oraz zabezpieczają ogrzewalnię pod względem medycznym. Aktualnie stowarzyszenie tworzy około trzydziestu członków.

W 2015 roku decyzją wojewody Służby Ratownicze wpisano do rejestru jednostek wspierających system Państwowe Ratownictwo Medyczne. Służby Ratownicze posiadają dwa ambulanse – pojazdy te posiadają odpowiednie homologacje na pojazdy uprzywilejowane.

Zarząd informuje o naborze do struktur Stowarzyszenia zarówno osoby już związane z ratownictwem (ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy, lekarzy, strażaków PSP i OSP), a także wszystkich, którzy dopiero chcą połączyć swoją życiową drogę z ratownictwem i zwiększać szanse wszystkich poszkodowanych wokół.

źródło fb Służby Ratownicze

MATERIAŁ WIDEO:

GALERIA ZDJĘĆ

Nikt nie skomentował tego artykułu

może chcesz go skomentować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.