Dni Oleśnicy 2018 Dni Oleśnicy 2018
Szanowni Państwo! Burmistrz Oleśnicy – Michał Kołaciński i Dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy – Anna Zasada zapraszają do udziału... Dni Oleśnicy 2018

Szanowni Państwo! Burmistrz Oleśnicy – Michał Kołaciński i Dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy – Anna Zasada zapraszają do udziału w tegorocznych Dniach Oleśnicy.

W bogatym programie wydarzenia każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Tradycyjnie zabawom, animacjom i wszystkim innym atrakcjom został nadany motyw przewodni – tym razem odwołaliśmy się do ogólnopolskich obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości i 100 rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych – poprzez nawiązanie do lat 20. i 30. XX wieku.

Wydarzenia będą odbywały się w dwóch lokalizacjach – pierwsza to oleśnicki Rynek, gdzie mieszkańcy zostaną zaproszeni do uczestnictwa w działaniach artystycznych i animacyjnych – sitodruk, malarstwo, pokazy bicykli czy pamiątkowe zdjęcie w retrofotobudce – to tylko niektóre z atrakcji czekających na oleśniczan w tej strefie. Drugie z miejsc to Podzamcze – tam zapraszamy na koncerty lokalnych muzyków i gwiazd, do lunaparku oraz do strefy gastronomicznej.

Dni Oleśnicy rozpocznie parada, która przejdzie z Amfiteatru do Rynku. Do udziału w niej zapraszamy tradycyjnie wszystkich mieszkańców. W nawiązaniu do motywu przewodniego święta miasta, zachęcamy do przygotowania strojów nawiązujących do bogatej kultury lat międzywojennych. Po przybyciu parady do Rynku każda ze zgłoszonych grup będzie miała okazję się zaprezentować na scenie.

W samo południe zapraszamy  na Przegląd Wokalny SONORO skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu oleśnickiego w różnych kategoriach wiekowych. Repertuar przeglądu to szlagiery okresu międzywojennego i utwory tworzone przez kobiety i dla kobiet.

W Rynku zorganizujemy również giełdę książki oraz bibliotekę plenerową, gdzie mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z wszystkich usług oleśnickiej książnicy.

Do współpracy zaprosiliśmy lokalnych artystów: Spółdzielnię Artystyczną MAK, Marka Wałęgę, Ewę Mielczarek i Marzenę Śliwkę.

Po południu zapraszamy na Podzamcze do korzystania z bogatej strefy gastronomicznej, lunaparku z kolejkami górskimi i najnowocześniejszymi karuzelami i przede wszystkim na koncerty. Sobotę rozpoczniemy benefisem reaktywowanej oleśnickiej grupy HEJ. Następnie wystąpią Blackberry Brothers, którzy zagrają rocka, bluesa, rock’n’rolla. Jego trzon stanowią dwaj oleśniczanie – bracia Bartosz i Kuba Jeżyna.

Gwiazdą sobotniego Wieczoru będzie Romuald Lipko Band – główny kompozytor Budki Suflera. Usłyszymy jego największe przeboje – „Jolka Jolka” czy ”Wszystko czego dziś chcę” w wykonaniu Izabelli Trojanowskiej i Felicjana Andrzejczaka.

Gościnnie na scenie z Romualdem Lipko zobaczymy oleśniczanina Zdzisława Janiaka z oleśnickiego zespołu HEJ, który w latach 80. był gitarzystą Budki Suflera. Jego występ będzie zwieńczeniem jego kariery muzycznej na scenie.

Sobotni wieczór zakończy POTAŃCÓWKA „Szlagiery naszej Ery”, którą poprowadzi  DJ KURPIX – oleśnicki beatboxer, który zaprezentuje przekrój ostatnich 100 lat muzyki rozrywkowej.

W niedzielę na scenie w Rynku zaprezentują się sekcje artystyczne działające przy BiFK – Szkoła tańca JAST, Chór młodzieżowy UNITY, Grupa teatralna czy Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie zabraknie również biblioteki plenerowej, przestrzeni warsztatowej dla najmłodszych i strefy zabaw dla dzieci.

Popołudnie warto spędzić na Podzamczu – artyści będą przekazywać oleśniczanom energię w iście hurtowych ilościach. Muzyczny maraton rozpocznie jeden z najważniejszych wrocławskich zespołów – dowodzony przez Maćka Kurowickiego HURT z oleśniczaninem Jackiem Smolakiem na pokładzie. Kolejny punkt programu to koncert Adama Ostrowskiego, powszechnie znanego jako O.S.T.R. – gratka dla miłośników hip-hopu. Występ tego artysty jest wynikiem ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród oleśniczan – mieszkańcy właśnie jego wskazali jako artystę, którego występ chcą zobaczyć w czasie święta miasta. Na koniec tegorocznych Dni Oleśnicy wystąpi Gwiazda wieczoru MARGARET – polska piosenkarka i autorka tekstów, laureatka wielu nagród muzycznych. Jej debiutancki album uzyskał status platynowej płyty.

Polecamy Państwa uwadze również imprezy towarzyszące świętu miasta: V Noc Muzeów, wernisaże wystaw Zbigniewa Podurgiela i Anity Tomali-Najmrodzkiej, wystawę prac ceramicznych oleśniczanek „100 godzin, 1230° C” w siedzibie MAK-u, a także obchody ku czci profesora Cieszyńskiego.

Dobra zabawa i moc atrakcji są możliwe dzięki naszym sponsorom: BANK SPÓŁDZIELCZY W OLEŚNICY, ELEKTRO-PLUS MARIUSZ SURMA, KERRY, LEROY MERLIN, MIEJSKA GOSPODARKA KOMUNALNA OLEŚNICA, MILANO DEVELOPMENT, PSB DOLMAT, ROM, ZAKŁAD GALWANIZACYJNO-ŚLUSARSKI TADEUSZ KUNAJ informuje BiFK

 

Nikt nie skomentował tego artykułu

może chcesz go skomentować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.