Okradali seniorów metodą na „hydraulika” Okradali seniorów metodą na „hydraulika”
Oleśniccy policjanci rozbili grupę oszustów okradających mieszkańców metodą na tzw. ,,hydraulika’’. W ręce kryminalnych wpadły trzy osoby podejrzane, o co najmniej... Okradali seniorów metodą na „hydraulika”

Oleśniccy policjanci rozbili grupę oszustów okradających mieszkańców metodą na tzw. ,,hydraulika’’. W ręce kryminalnych wpadły trzy osoby podejrzane, o co najmniej kilka tego typu czynów. Oszuści zwykle na swoje ofiary wybierali osoby starsze i samotne. Wszyscy usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia, za co grozić im może teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy zatrzymali osoby podejrzane o kilka kradzieży mieszkaniowych na terenie miasta. Oszukując głównie osoby starsze, działali metodą na tzw. ,,hydraulika”. Grupę tworzyli 73-letni mężczyzna i 33-letnia kobieta zamieszkujący tereny powiatu oleśnickiego, oraz 33-letni mężczyzna z sąsiedniego województwa.

Jak wynika z ustaleń policjantów, podejrzani na swoje ofiary wybierali przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Kiedy starsza kobieta wracała np. z zakupów do swojego bloku czy kamienicy, zaraz za nią do klatki wchodził jeden ze sprawców, który sprawdzał, do którego mieszkania wchodzi seniorka, a potem obserwował czy ktoś jeszcze mieszka w tym lokalu. Jak już byli pewni, że człowiek mieszka samotnie, przystępowali do działania. W każdym przypadku sposób był podobny. Do mieszkania pukali obaj mężczyźni, przedstawiając się za hydraulików.  Prosili o umożliwienie wejścia im do mieszkania, by mogli sprawdzić wodę w łazience z uwagi na awarię w innym lokalu. Kiedy właścicielka wpuszczała ich do środka, do mieszkania niepostrzeżenie wkradała się też kobieta. Jej zadaniem było splądrowanie mieszkania.

Policjanci potwierdzili, że pod koniec ubiegłego roku podejrzani pojawili się w mieszkaniu 75-letniej kobiety na jednym z osiedli w Oleśnicy kradnąc jej tysiąc złotych. Tą samą metodą, okradli też 83-latkę zabierając z jej domu ponad 3,5 tysiąca złotych. Dzięki drobiazgowej analizie danych i połączeniu wielu wątków w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, policjanci rozpracowali grupę i zatrzymali sprawców.

Za swoją działalność usłyszeli już zarzuty kradzieży, a teraz grozić im może kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

POLICJA APELUJE O ROZWAGĘ I ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI PRZY KONTAKTACH Z OBCYMI LUDŹMI. Oszuści zwykle na swoje ofiary wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Sprawcy przychodzą do mieszkania seniora podając się za przedstawiciela jakiejś instytucji np. wodociągów, administracji, opieki społecznej itp. Za wszelką cenę dążą do wpuszczenia ich do środka. Po wizycie takiego np. „hydraulika” czy „przedstawiciela administracji” znikają czasami oszczędności całego życia.

Aby nie stać się ofiarą kradzieży nie należy wpuszczać osób obcych do domu. Gdy już osoba taka znajdzie się w mieszkaniu nie należy spuszczać jej z oka i dopilnować zamknięcia drzwi, aby żadna inna osoba nie dostała się do naszego mieszkania niespostrzeżenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić na policje.

Oficer Prasowy KPP w Oleśnicy
sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka

Nikt nie skomentował tego artykułu

może chcesz go skomentować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.