Oleśnica uczciła Pamięć Żołnierzy Wyklętych Oleśnica uczciła Pamięć Żołnierzy Wyklętych
Dzisiaj na rondzie  Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Odsłonięto tabliczkę upamiętniającą  Adama Lazarowicza. Major... Oleśnica uczciła Pamięć Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj na rondzie  Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Odsłonięto tabliczkę upamiętniającą  Adama Lazarowicza.

Major Adam Lazarowicz, pseudonim „Klamra”. Oficer rezerwy Wojska Polskiego, komendant Obwodu ZWZ-AK Dębica, zastępca inspektora Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów, komendant Podokręgu Rzeszów Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, Prezes Obszaru Zachodniego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wiceprezes IV Zarządu Głównego WiN. 14 października 1950 r. komunistyczny sąd skazał Adama Lazarowicza na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją. W tym dniu ustanowiony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Info : Urząd Miast Oleśnica

Migawki wideo z uroczystości :

Galeria zdjęć:

 

 • Mieszkaniec Oleśnicy

  2 marca 2018 #1 Author

  Patrze na te foty i filmik i nie widzę żeby jakaś gęba z opozycji się pokazała… tacy z nich patrioci wstyd Panowie !!!!

  Odpowiedz

 • Jacek

  2 marca 2018 #2 Author

  Niech to będzie święto ,a nie kampania wyborcza w której uczestniczą nawet byli milicjanci, ludzie pamiętają kto co robił za komuny.

  Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.