Park przy ulicy Kopernika oświetlony Park przy ulicy Kopernika oświetlony
W parku przy ulicy Kopernika zainstalowano 16 lamp, które zostały zamontowane dzięki inicjatywie mieszkańców osiedla Serbinów  oraz radnych Oleśnicy- Pawła Bielańskiego... Park przy ulicy Kopernika oświetlony

W parku przy ulicy Kopernika zainstalowano 16 lamp, które zostały zamontowane dzięki inicjatywie mieszkańców osiedla Serbinów  oraz radnych Oleśnicy- Pawła Bielańskiego i Zbigniewa Nagórnego. Inwestycja to wspólny sukces mieszkańców osiedla Serbinów, bo to głównie dzięki ich głosom w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego projekt pt. „Oświetlenie parku Mikołaja Kopernika” został  zrealizowany. Poniżej publikujemy treść opublikowaną na stronie radnego Bielańskiego oraz galerie zdjęć wykonana przez naszego reportera.

Pomysł zgłoszenia projektu w ramach OBO padł jeszcze w 2016 roku na jednym z naszych cyklicznych spotkań w „Bibliotece pod Pegazem”. Duża część terenu parku była nieoświetlona co uniemożliwiało korzystanie z parku w godzinach popołudniowych, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Brak oświetlenia parku powodował, że po zapadnięciu zmroku park stawał się miejscem niedostępnym, a niekiedy niebezpiecznym, dlatego padła propozycja by taki projekt zgłosić.

Wraz z radnym Z. Nagórnym zadeklarowaliśmy wówczas koordynowanie projektu, w tym jego promocji. O szczegółach   pisałem m.in. tutaj:  bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6781/oswietlenie-parku-kopernika-glosowanie-do-16-pazdziernika

Na terenie parku, głównie wzdłuż ścieżek spacerowych zainstalowano 16 latarni, które oświetlają niemal cały spacerowy teren parku. Dwie latarnie ulokowano tuż obok plenerowej siłowni, dzięki temu będzie można korzystać z urządzeń do ćwiczeń nawet po zapadnięciu zmroku. Latarnie posiadają system inteligentnego sterowania, który umożliwia bezprzewodową komunikację z poszczególnymi oprawami oświetleniowymi. Wyposażony jest w kontroler pozwalający na zdalne włączenie/wyłączenie oraz regulację poziomu świecenia. Umożliwia użytkownikowi włączanie/wyłączanie opraw na podstawie czasu, kalendarza, natężenia oświetlenia dziennego oraz ściemnienia do jednolitego poziomu w zadanym okresie pracy nocnej. Każda awaria pojedynczej latarni jest automatycznie zgłaszana użytkownikowi.

Słupy są wysokie, aż na 6 metrów – taka wysokość ma na celu przeciwdziałać ewentualnym dewastacjom opraw oświetleniowych, co niestety czasami się zdarza. Oczywiście ładniejsze dla oka byłby stylizowane lampy parkowe, ale z tutaj wg zarządcy oświetlenia przeważył pragmatyzm rozwiązania technicznego. Niektóre lampy są blisko koron drzew, co z jednej strony daje efektowne ich podświetlenie, ale będzie wymuszać na zarządcy kontrolę by rozrastające się korony drzew miejscowo nie zasłaniały strumienia światła. Słupy zabezpieczone są powłoką antyplakatową i antygraffiti do wysokości 2,5m od powierzchni terenu.

Galeria zdjęć

Nikt nie skomentował tego artykułu

może chcesz go skomentować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.