Pogrzeb poległego antyterrorysty Pogrzeb poległego antyterrorysty
Tłumy pożegnały dzisiaj podkom. Mariusza Koziarskiego, funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych... Pogrzeb poległego antyterrorysty

Tłumy pożegnały dzisiaj podkom. Mariusza Koziarskiego, funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców. W uroczystościach pogrzebowych w Oleśnicy, oprócz rodziny, bliskich, przyjaciół, policjantów z całej Polski, udział wzięli też m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.

9 grudnia 2017 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe podkom. Mariusza Koziarskiego, funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców. Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą żałobną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Podkom. Mariusz Koziarski został pochowany na cmentarzu komunalnym.

W uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów z pododdziału, w którym służył, kierownictwa polskiej Policji, garnizonu dolnośląskiego i pozostałych garnizonów z kraju, funkcjonariuszy z całej Polski, reprezentacji NSZZ Policjantów z Przewodniczącym Zarządu Głównego i Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego woj. dolnośląskiego, delegacji Policji czeskiej i niemieckiej, wojska, w tym jednostki Grom, BOR, wojsk amerykańskich oraz przedstawicieli innych służb, udział wzięli również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Podczas uroczystości, w swoich przemówieniach, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Komendant Główny Policji podkreślali bohaterstwo podkom. Mariusza Koziarskiego, wypełnienie do końca przez niego słów roty ślubowania i cenę, jaką poniósł służąc narodowi. Podziękowali jednocześnie za ofiarność, wierność i zaangażowanie.

Funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców, został pośmiertnie uhonorowany – wyróżniony decyzją Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za dzielność oraz decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką Zasłużony Policjant. Mariusz Koziarski, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został też pośmiertnie mianowany przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski podkomisarza.

„Żegnamy dzisiaj podkomisarza, Mariusza Koziarskiego. Czynimy to uroczyście z honorami państwowymi, ale przede wszystkim z ogromnym żalem. To ciężki cios i niewypowiedziana strata dla jego najbliższych, przyjaciół i kolegów. To również wielka strata dla Rzeczpospolitej, dla całej naszej wspólnoty obywatelskiej” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowej przez ministra Andrzeja Derę.

Podczas uroczystości, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, Mariusza pożegnał we wzruszającym wystąpieniu podinsp. Wojciech Żmija.

Podkom. Mariusz Koziarski służąc Polsce poniósł najwyższą cenę. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. W Policji służył od 2003 roku. Od 8 lat, jako funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, realizował zadania wobec szczególnie niebezpiecznych przestępców. Śmierć Mariusza, to tragedia dla całej Polskiej Policji, która łączy się w bólu z jego rodziną. Najbliższym udzielona została pomoc. Kondolencje płyną z całej Polski, a także z poza granic naszego kraju. Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem policyjnym. W ostatniej drodze, Mariuszowi towarzyszyły także poczty sztandarowe, orkiestra policyjna i kompania reprezentacyjna, która na jego cześć oddała salwę honorową. Cześć jego pamięci!

asp. szt. Paweł Petrykowski www.dolnoslaska.policja.gov.pl

 

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci śp. st. aspiranta Mariusza Koziarskiego.

Łączę się w bólu z rodziną poległego funkcjonariusza i przekazuję bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia. Oleśniczanin zginął na służbie wypełniając obowiązki wobec społeczeństwa i Ojczyzny.

Cześć Jego pamięci!

 

Michał Kołaciński

burmistrz Oleśnicy

MATERIAŁ WIDEO : 

GALERIA ZDJĘĆ :

 

 

Nikt nie skomentował tego artykułu

może chcesz go skomentować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.